Szokásaink meghatározzák életünket és hatással vannak a mindennapi döntéseinkre. A jó szokások segítenek abban, hogy sikeresebbek és boldogabbak legyünk, míg a rossz szokások, ha hagyjuk őket elhatalmasodni, könnyen korlátozhatják produktivitásunkat és fejlődésünket. Mindez pedig befolyásolja az egyéni, párkapcsolati, családi kapcsolatainkat, az egész életünket.
Szerencsére a szokások nincsenek kőbe vésve. A megfelelő hozzáállással alakíthatók, a változás irányába tett lépésekkel pedig elősegítjük az új, pozitív szokások kialakulását.
Ha változni, fejlődni szeretnénk, első lépésként meg kell értenünk a szokások működését. A szokások rutinszerű cselekvések, melyek úgy ismétlődnek, hogy szinte észre sem vesszük őket. Mindannyiunk életében akadnak jó és rossz szokások. Jó szokás például a rendszeres testmozgás, rossz szokás többek közt a dohányzás. De hogyan is alakulnak ki egész pontosan ezek a viselkedésminták?
A legtöbb szokás a következőképp szilárdul meg bennünk: adott egy cselekvés vagy cselekvéssor, melyet beindít egy bizonyos érzés, majd a megvalósult cselekvést valamilyen jutalmazási mechanizmus követ. Ennek köszönhetően az agyunk hamar megszokja, kényelmesnek érzi a folyamatot. Olyannyira, hogy az adott cselekvés egy idő után automatikussá válik. A dohányzás esetében például a stresszreakció a kiváltó ok, maga a dohányzás a cselekvés, a cigaretta pedig a jutalom.
A szokások rendszere meghatározza a személyiségünket. Mindannyian rendelkezünk azonban olyan, rossz szokásokkal is, amelyeket szeretnénk elhagyni. Jó hír, hogy ez egyáltalán nem lehetetlen. Az első lépés azonban sokszor nem egyszerű. Egy egyetemi kutatás szerint ugyanis az ébren töltött időnk során viselkedésünk közel 45 százaléka nem más, mint korábban kialakult, berögzült szokás.
Az új szokások kialakítása során tehát fontos megérteni, hogy a régi szokásokat új, pozitív tevékenységekkel kell helyettesítenünk. Ez azt jelenti, hogy el kell hagynunk egy olyan beidegződést, ami hosszú hónapok, akár évek óta a mindennapi életünk része, és felülírni azt.
Ennek érdekében az első és egyben legfontosabb lépés a cél meghatározása. A változás iránti elkötelezettség kritikus jelentőséggel bír az új szokások kialakítása és a régiek elhagyása során, határozzuk meg tehát, hogy milyen konkrét célokat szeretnénk elérni. Fontos, hogy ezek a célok mindig elérhetőek legyenek, hiszen a változás során az apró sikerélmények kulcsfontosságúak. Például, ha szeretnénk leszokni a cukros üdítők fogyasztásáról, kezdetben érdemes csak csökkenteni az adagot, majd fokozatosan átváltani egészségesebb alternatívákra.
A célok meghatározása és új szokások kialakítása során kiemelkedő jelentőséggel bír a tudatosság és az önreflexió. Legyünk mindig tisztában azzal, hogy miért döntünk egy adott szokás mellet, és hogy miért szeretnénk elhagyni egy másikat. Tisztázzuk magunkban, hogy milyen érzelmeknek, körülményeknek köszönhető, hogy az utóbbi egyáltalán kialakult. Ez segít a döntéseinket meghatározó, mélyebb okok feltárásában, és lehetővé teszi, hogy tudatosabban, átgondoltabban irányítsuk a cselekedeteinket.
Környezetünk jelentős hatással lehet szokásaink kialakulására. A változások szempontjából tehát nemcsak az elköteleződés számít. Legalább ennyire fontos a megfelelő, támogató környezet.
Igyekezzünk saját környezetünket úgy szervezni, hogy az minden téren támogatóan álljon hozzá az új szokások kialakításához, mint hogy a régiekhez való visszatérésre motiválna. Ha például szeretnénk egészségesebben étkezni, tegyük könnyen elérhetővé az egészséges ételeket otthon. Távolítsuk el a hűtőszekrényből az olyan dolgokat, melyek kísértést jelenthetnek, például az édességeket, különböző nassolnivalókat és a magas kalóriatartalmú élelmiszereket.
A siker érdekében érdemes megosztani céljainkat és terveinket a barátokkal és a családtagokkal is. Ők hozzájárulhatnak a támogató környezet kialakításához és motiváló hatással lehetnek ránk. Ha pedig úgy érezzük, hogy a környezetünk visszahúz minket, érdemes egy olyan támogató közösséget keresnünk, ahol megértik a problémáinkat és segítenek minket a céljaink elérésében, álmaink megvalósításában.
Mint ahogy azt már fentebb említettem, a szokások kialakulása során fontos szerepet játszik önmagunk megjutalmazása. Ez azt jelenti, hogy a rossz szokások sokszor pozitív ingerekhez köthetők, amelyek agyunkat stimulálják. Amennyiben tehát szeretnénk elősegíteni a jó és hasznos szokások kialakulását, abban az esetben nem szabad megfeledkeznünk önmagunk jutalmazásáról sem.
Ha a kisebb eredményeket is megünnepeljük, az nem csak motivál majd további erőfeszítésekre, de pozitív megerősítésként is szolgál az elkötelezettségünket illetően. Fontos azonban, hogy a jutalom mindig valami olyan pozitív dolog legyen, ami egész biztosan nem járul hozzá egy újabb, rossz szokás kialakulásához.
Az új szokások kialakítása és a régiek elhagyása során rendkívül fontos tényező a motiváció. Egy berögzült cselekvéssort elhagyni (vagy épp felvenni) csak akkor tudunk hatékonyan, ha elég elkötelezettek vagyunk. A motiváció persze sokféle lehet. Van, aki az egészségesebb életvitel miatt szeretne felvenni egy új szokást, míg másoknak a folyamatos fejlődés a célja.
A jó szokások kialakítását azonban nagyban segíti, ha nem kizárólag magunk miatt szeretnénk változni. Leo Babauta a Zen Habits: Mastering the Art of Change című könyvében például elmondja azt, hogy családja miatt szeretett volna leszokni a dohányzásról, és habár a folyamat nem volt egyszerű, de felesége és újszülött kislánya mindig motiválta abban, hogy ne gyújtson rá egy újabb cigarettára. Az tehát, ha egy szokás elhagyásával szeretteink csak nyerhetnek, hatalmas erőt tud adni az egyébként sohasem egyszerű folyamat során.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy az új szokások kialakítása és a régiek elhagyása nem egyik napról a másikra történik. Fontos, hogy kis lépésekkel haladjunk a cél felé és ne várjunk hirtelen csodát. A változásokhoz ugyanis időre van szükség. Ha ezt tudatosítjuk magunkban, az segíthet elkerülni a stresszes helyzeteket és a sikertelenséggel járó frusztrációt, miközben folyamatosan szinten tarthatjuk az elkötelezettségünket.
Az új szokások kialakítása nem mindig megy zökkenőmentesen. Előfordulhatnak visszaesések vagy egyéb nehézségek is. Ilyen esetekben fontos, hogy ne essünk kétségbe, hanem tanuljunk a tapasztalatainkból. Gondoljuk át, hogy mi vezetett a visszaeséshez, és azt, hogy hogyan küszöbölhetjük ki ezt az okot a jövőbeli fejlődés érdekében.
Végeredményben elmondható, hogy az új szokások kialakítása egyáltalán nem nehéz feladat, ha tudatosan állunk neki. Először is lényges, hogy azonosítsuk a kiváltó okot, hogy tisztában legyünk a régi szokással, amelytől szeretnénk megszabadulni, végül pedig határozzuk meg, hogy hogyan szeretnénk leváltani ezt a rossz szokást.
Ez gyakran nem egyszerű feladat, a kitartás azonban csodákra képes. Ha elég tudatosak és rugalmasak vagyunk, abban az esetben biztosak lehetünk benne, hogy idővel sikerül megszabadulni a rossz szokásoktól és hasznos, a fejlődésünket szolgáló cselekvésekre cserélni azokat.
Ez pedig életünk minden területén segít nekünk, a fejlődésünket szolgálja.
Nem véletlenül tartottam fontosnak erről írni….
A hozzám érkezőkkel folytatott konzultáción szinte mindig szóba kerül a téma. Legyen szó családi, párkapcsolati, egyéni-életvezetési, önbizalom, magabiztosság, karrier, sport, kamasz-panasz tanácsadásról. A függőségekről pedig még nem is volt szó….